Hledat:
hledat google plus instagram facebook EN DE FR
telefon medicomclinic
Volejte
zdarma
800 CLINIC
800 254642

Operace horních i dolních víček

Mezi nejčastější kosmeticko-estetické operace obličeje patří plastika očních víček (tzv. blepharoplastika). Kůže oblasti horních a dolních víček je nejtenčí z celého těla. Proto v této mimicky mimořádně zatížené krajině dochází poměrně brzy, oproti jiným lokalitám obličeje, k viditelným projevům stárnutí. Situace je charakterizována tvorbou vějířků vrásek na víčkách a v oblasti zevních koutků, vznikem kožních nadbytků až převisů, zejména na horních víčkách. Problém je vystupňován v oblasti nad vnitřními koutky očí a na dolních víčkách tvorbou výrazného vyklenutí (na dolních víčkách tzv. "pytle pod očima"), které je způsobeno ze-spodu tlačícími tukovými váčky na ochabující kruhový oční sval a uvolněnou kůži.

Proč v MEDICOM Clinic

1
Zázemí důvěryhodné kliniky s 10letou tradicí v ČR.
4
Odvoz domů zdarma – Po zákroku vás odvezeme domů zdarma v rámci Prahy, Brna, Jihlavy a Ústí nad Labem.
2
Naším cílem je respektování vaší přirozenosti.
5
Nadstandardní péče díky spolupráci plastických chirurgů s korektivními dermatoložkami.
3
Lékaři na telefonu – Naši lékaři jsou vám k dispozici osobně nebo telefonicky kdykoliv je potřebujete.

Přijďte se k nám nezávazně poradit na osobní konzultaci

telefon medicomclinic
Volejte
zdarma
800 CLINIC
800 254642

Bližší informace

O zákrokuPokyny před a po

Bližší informace o zákroku

Mezi nejčastější kosmeticko-estetické operace obličeje patří plastika očních víček (tzv. blepharoplastika). Kůže oblasti horních a dolních víček je nejtenčí z celého těla. Proto v této mimicky mimořádně zatížené krajině dochází poměrně brzy, oproti jiným lokalitám obličeje, k viditelným projevům stárnutí. Situace je charakterizována tvorbou vějířků vrásek na víčkách a v oblasti zevních koutků, vznikem kožních nadbytků až převisů, zejména na horních víčkách. Problém je vystupňován v oblasti nad vnitřními koutky očí a na dolních víčkách tvorbou výrazného vyklenutí (na dolních víčkách tzv. "pytle pod očima"), které je způsobeno ze-spodu tlačícími tukovými váčky na ochabující kruhový oční sval a uvolněnou kůži.

Plastika víček moderním laserem

K úpravě nepříznivého stavu ochabnutí víček, kterému se odborně říká blepharochalasis, může napomoci pouze plastická operace. V současné době lze pro plastickou operaci víček s úspěchem využívat i nejmodernější laserové techniky. Laserový paprsek nahrazuje klasický skalpel a umožňuje provést operaci dolních víček v mnohem kratším časovém intervalu a bez viditelných jizev. Plastika dolních víček laserem se provádí v krátké narkóze. Při operaci se používají kovové ochranné štíty, které chrání oko před poškozením laserovým paprskem. V místním znecitlivění (lokální anestezii) by tato ochrana mohla být vnímána negativně, proto je nutná celková anestezie. Principem plastiky očních víček je odstranění nadbytečných tukových váčků a laserový výbrus kožního krytu v oblasti dolních víček a zevních koutků. Doporučujeme klientům si na operaci přinést tmavé sluneční brýle. Oči jsou po zákroku citlivé na světlo. Světloplachost může přetrvávat cca 2 týdny.

Plastická operace dolních víček

Při plastice dolních víček je nutné odstranit vějířky vrásek a ze-spodu tlačící tukové váčky, které způsobují vyklenutí a změnu tvaru oblasti. Pomocí laserového skalpelu se provádí řez sliznicí dolního spojivkového vaku délky asi 20 mm. Tímto způsobem se postupně a velmi snadno pronikne do hloubky až k tukovým tělískům, uloženým ve třech komůrkách, a tukové váčky se odstraní. Sliznice spojivky se pouze zalepí, bez nutnosti sešití. K úpravě vrásek se používá laserový paprsek, dojde tak ke zjemnění až k vyhlazení vrásek a rýh a ke zvýšení pružnosti kožního krytu ošetřené oblasti. Navenek je vidět po dobu několika týdnů mírné zarudnutí kůže, což lze snadno zalíčit, nikde však není patrná žádná jizva.

Tato tzv. transkonjunktivální plastika dolních víček se provádí v krátké narkóze, operace obou stran netrvá déle než 30 minut. Ke konvenční chirurgické plastice dolních víček je potřeba pouze místního znecitlivění, je však méně příjemná a zanechává jizvu pod řasami a v oblasti zevního očního koutku. Navíc je zatížena větším množstvím pooperačních komplikací. Výsledkem operace je odstranění vaků pod očima, vyhlazení vrásek, vypnutí víčka a mladší vzhled partie kolem očí.

Tento zákrok u nás podstoupila herečka Tereza Kostková. Přečtěte si její příběh.

Plastická operace horních víček

Na horních víčkách obvykle dominují značné kožní nadbytkypřevisy a vyklenutí nad vnitřními koutky. Plastika horních víček v místním znecitlivění trvá asi 50 minut. Po aplikaci lokálního anestetika pod kůži horního víčka se resekuje skalpelem normálním nebo laserovým předem vyměřený a nakreslený pruh kůže, jehož šíře bývá obvykle 10 až 20 mm. V takto otevřeném operačním poli je nutno podélně rozpoltit kruhový oční sval v místě nad vnitřními koutky. To je cesta k tukovým váčkům zespodu tlačícím na kůži a ty se pak poměrně snadno odstraní. Pro zlepšení kontury zevní poloviny horního víčka děláme v této krajině korekci kruhového očního svalu. Sval se šije velmi jemným samovstřebatelným vláknem. Plastika horních víček končí šetrným sešitím kožního krytu víčka tenkým silonovým vláknem. Výsledná jizva je umístěna do přirozené ohybové rýhy víčka.

Horní a dolní víčka lze upravit během jednoho zákroku, vždy záleží na posouzení a rozhodnutí zkušeného plastického chirurga. Doba hojení a rekonvalescence po plastické operaci víček zůstává nezměněna.

Zákroky na očních víčkách lze při použití narkózy dobře kombinovat i s jinými estetickými výkony na obličeji, například s face-liftingem. V současné době je možné operaci očních víček doplnit aplikací botulotoxinu, který řeší problematiku mimických vrásek oblasti zevních očních koutků. Plastiky víček mají pro pacientky význam nejen estetický, ale i funkční. Odstraněním kožních přebytků a tukových váčků jsou pohyby víček snadnější, svalovina kolem očí je méně zatěžována, proto je po hojení výrazně snížena náchylnost očí k únavě a ke spontánním otokům. 

Po plastice očních víček

Při optimálním pooperačním průběhu odchází pacient ještě v den operace očních víček domů. V domácím ošetření dodržuje bezpodmínečně po dobu otoků víček klidový režim vleže se zvýšenou polohou hlavy a s přikládáním sterilních chladivých obkladů na oční víčka a elastickou kompresi na noc. Modřiny kolem očí bývají většinou nevýrazné, pooperační bolesti lze běžně zvládat pouze ledovým obkladem a běžnými analgetiky. U laserové operace se navíc několik dní aplikuje oční mast nebo kapky do spojivkového vaku. Povrch spodního víčka může být po ošetření laserem zarudlý a lehce mokvat. V pooperačním období doporučujeme 1 týden fyzického šetření. Po 5 - 7 dnech od operace, jsou odstraněny stehy. Po vytažení stehů se víčka několik týdnů ošetřují mastí a jizvy je vhodné jemně tlakově masírovat. Pacient je schopný běžné zátěže již po 2 týdnech, sportovní a fyzická aktivita je povolena 1 měsíc po operaci. Obličejovou kosmetiku mohou začít ženy používat přibližně po 14 dnech od zákroku. Po laserové operaci je třeba chránit víčka před slunečním zářením a používat ochranné krémy s vysokým UV filtrem (50 a více) nejméně po dobu 2 měsíců. Konečný výsledek je možno hodnotit asi po 3 měsících od operace. 

Jak funguje laser při plastické operaci víček?

Paprsek CO2- laseru s nastavitelnou úrovní průniku se používá při protnutí vnitřní, slizniční části oka a při odstranění přebytečné tukové tkáně z tukového tělíska pod víčkem. Tento plošně užitý laser rovněž šetrně odpaří (oloupe) svrchní vrstvu pokožky, a tím dosáhne obnovení jejího povrchu a vynikajícího vyhlazení dolního víčka. Ve srovnání s klasickými operačními metodami nabízí laser přesnost, prakticky žádné krvácení, menší pooperační bolestivost, minimální otoky, pooperační podlitiny a rychlé hojení bez viditelných jizev na vnější straně víčka. Zákrok může být i ambulantní, nebo s jednodenní hospitalizací. Laserová metoda je nejlepší metodou vyhlazení vrásek v okolí očí a dosahuje výborných estetických výsledků.

Rozhodli jste se pro plastickou operaci očních víček? Chcete, aby vzhled jizvičky byl co nejlepší? Chcete urychlit vstřebávání otoků a podpořit nekomplikované hojení?

Nejen tento zákrok lze hradit formou splátkového prodeje přes společnost Home Credit, který Vám na počkání sjednáme na recepci kliniky.

Před zákrokem

Termín a platba

Po poradě s plastickým chirurgem si pacient osobně nebo telefonicky domluví termín operace a předoperačního vyšetření.

Po zaplacení zálohy ve výši 5 000 Kč se stává operační termín závazný pro obě strany. Záloha kryje nutné personální a materiálové výdaje spojené s přípravou operace a je nevratná!

Zbývající částku klient hradí zásadně před operací (v hotovosti, platební kartou nebo uzavře smlouvu o uzavření úvěru Home Credit).

Příprava

Výhodné je opatřit si po větších operacích (liposukce, abdominoplastika, apod.) domů nepropustný povlak na matraci, aby nedošlo k jejímu znečištění.

Upozorňujeme na nutnost vyloučit konzumaci alkoholu, cigaret a kofeinu 48 hod. před a alespoň 24 hod. po operaci.

Upozorňujeme, že akutní zánětlivé horečnaté onemocnění (angína, zánět zubu, akutní hnisavý zánět kůže, viróza – nachlazení, chřipka, apod.) a období několika dní po uzdravení je kontraindikací, při které nemůže být proveden žádný plasticko chirurgický zákrok.

Dva dny před operací nejezte těžká, nadýmavá jídla nebo jídla s velkým obsahem vlákniny (velká množství ovoce nebo zeleniny, zelí, luštěniny, müsli apod.) a vypijte alespoň 2 l vody.

Předoperační vyšetření (provádíme i na naší klinice)

K jakékoliv plasticko chirurgické operaci přicházejí klienti ve stabilizovaném zdravotním stavu, musí být v době operace zdrávi a v dobré fyzické i psychické kondici.

Cílem předoperačního vyšetření je ideálně připravit klienta na zákrok a vyloučit možné komplikace.

U liposukcí a operací v místním znecitlivění stačí většinou základní biochemické vyšetření krve.

U operací v narkóze je nutné ještě i EKG, chemické a sedimentační vyšetření moče. Ostatní vyšetření jsou prováděna pouze výjimečně.

Základní biochemické vyšetření krve - glukóza, jaterní testy, natrium, kalium, urea, kreatinin, CRP, krevní obraz, sedimentace, Quick, APTT (testy na krvácivost a srážlivost krve).

EKG se provádí dle potřeby u onemocnění srdce, cév nebo u vysokého krevního tlaku a pravidelně u všech klientů starších 40 let.

RTG plic se provádí zpravidla u klientů starších 60 let.

Interní předoperační vyšetření je nutné u klientů se závažnějšími chronickými nebo akutními chorobami.

U závažných tělesných nebo duševních chorob je nutné vyjádření ošetřujícího lékaře.

Všechna vyšetření zhodnotí náš lékař několik dní před plánovaným výkonem, aby mohla být eventuálně některá vyšetření opakována nebo doplněna.

Všechna vyšetření je možno zaslat poštou, faxem nebo doručit osobně na recepci.

Výsledky vyšetření nesmí být u zdravých lidí starší, než 1 měsíc, u klientů se zdravotní zátěží ve stabilizovaném stavu 14 dní.

Bez předoperačního vyšetření v dohodnutém rozsahu nebude provedena žádná plasticko chirurgická operace.

Příprava, osobní věci a hygiena:

Den předem a ráno před jakýmkoliv plasticko chirurgickým výkonem doporučujeme použít při sprchování na tělo i vlasy v lékárnách běžně dostupné desinfekční sprchové gely.

Všechny léky, které pravidelně užíváte, vezměte s sebou na zákrok.

Odložte šperky a piercingy (pokud je to možné).

Nepoužívejte v den výkonu na kůži krémy, masti ani tělová mléka.

Nepoužívejte parfémy, naopak deodorant použít lze.

Před operacemi v narkóze nepoužívejte neprůhledné laky - gely na nehty (alespoň jeden prst na levé ruce odlakujte nebo zbavte umělého nehtu).

Odložte těsně před výkonem i kontaktní čočky.

Cenné předměty ponechte doma nebo uložte do trezoru na recepci (s výjimkou mobilního telefonu).

K hospitalizaci si přeneste navíc pouze náhradní spodní prádlo a běžné hygienické potřeby (kartáčky na zuby, pasty, sprchový gel).

Ručníky, žíněnky, košile, župany, přezůvky, ložní prádlo, ubrousky, léky, převazový materiál, jídlo i pití je pro Vás připraveno.

Ostatní informace

Zákrokové sály i pooperační oddělení jsou vybaveny televizí, DVD, rádiem.

Pooperační pokoje jsou vybaveny signalizací a uzamykatelnými nočními stolky a šatními skříněmi.

Upozorňujeme na nutnost dodržení nočního klidu v době od 23,00 hod. do 7,00 hod.

Návštěvy jsou možné výjimečně mimo hlavní provozní dobu 7,00 – 17,00 hod. a je nutné je omezit na nejdéle 30min.

Léky

Nezapomeňte při vyplňování "Anamnézy" uvést názvy všech léků, které pravidelně užíváte nebo jste těsně před plasticko chirurgickou operací užívali.

Týden před plasticko chirurgickou oprerací neužívejte preparáty obsahující kumariny (Warfarin), kyselinu acetylosalicylovou (Aspirin, Anopyrin, Godasal, Thomapyrin, apod.), ibuprofen (Ibalgin, Brufen), naproxen (Nalgesin), vitamin E, enzymy (Wobenzym, Phlogenzym) ani žádné jiné nebo kombinované léky, které tyto látky obsahují. Tyto léky mají vliv na srážlivost krve a mohou vést ke zvýšenému krvácení při a po operaci!

Jako alternativu při bolestech možno zvolit například paracetamol (Paralen, Panadol), při větší bolesti tramadol (Tramal) apod.

Alespoň 4dny před výkonem v tumescentní anestézii nebo narkóze neužívejte chlorpromazin, cimetidin, propranolol, pethidin, chinidin, disopyramid, amitriptylin, imipramin, nortriptylin (Amitriptyline, apod.) a adrenalin nebo podobné látky ve větších množstvích (Sanorin, Olynth, Efedrin apod).

O přerušení předepsané léčby z důvodu plastické operace se poraďte se svým lékařem.

Zákroky v místním znecitlivění: poslední jídlo nejméně 4 hodiny a poslední nápoj (čaj, vodu, džus) nejméně 2 hodiny před začátkem zákroku.

Zákroky v narkóze: poslední lehké jídlo a poslední nápoj (vodu, čaj, džus) nejméně 6 hodin před příchodem na zákrok.

Po zákroku

Po zákroku v obličeji není vhodné řídit motorová vozidla nejméně po dobu 48 hod. (v případě subjektivních potíží i delší dobu). Pacient by měl dle pokynů lékaře užívat doporučené léky ke zmírnění pooperačních bolestí, případně antibiotika. Po zákroku je nutné maximálně omezit pohyby hlavou a krkem i větší tělesnou námahu. V pooperačním období doporučujeme ponechat elastickou bandáž po dobu až pěti dnů a dostavit se ke kontrole kdykoliv při jejím uvolnění či jiných potížích (krvácení, teplota, vzestup bolesti apod. ), dále též dle požadavků lékaře. Stehy se odstraňují postupně do 14 dnů po zákroku, elastický obvaz se přikládá ještě na několik hodin denně. Po odstranění stehů doporučujeme obličej masírovat způsobem a v rozsahu, doporučeném lékařem.

Rozhodli jste se pro plastickou operaci? Chcete, aby vzhled jizvičky byl co nejlepší? Chcete urychlit vstřebávání otoků a podpořit nekomplikované hojení?

Připravujeme

Tým lékařů

Michal Puls
Primář kliniky MEDICOM Clinic
Plastický chirurg
Působnost: Praha
Peter Ondrejka
Vedoucí lékař kliniky v Praze
Plastický chirurg
Působnost: Praha
Petr Pachman
Vedoucí lékař kliniky v Brně a Jihlavě
Plastický chirurg
Působnost: Brno, Jihlava
Pavel Horyna
Vedoucí lékař kliniky v Ústí nad Labem
Plastický chirurg
Působnost: Praha, Ústí nad Labem
Prof. MUDr. Pavel Brychta, CSc.
Plastický chirurg
Působnost: Brno
MUDr. Radek Lhotský
Plastický chirurg
Působnost: Brno
MUDr. Markéta Majerová
Vedoucí lékařka korektivní dermatologie
Působnost: Praha
MUDr. Katarína Třísková
Korektivní dermatolog
Působnost: Praha
Eva Harapátová
Korektivní dermatolog
Působnost: Praha
MUDr. Martina Neradová Richterová
Korektivní dermatolog
Působnost: Brno, Jihlava
Milada Franců
Plastický chirurg
Působnost: Brno
Josef Kulhánek
Plastický chirurg
Působnost: Praha
Lubomír Šmuk
Vedoucí anesteziolog
Působnost: Praha
Zdeněk Brodecký
Anesteziolog
Působnost: Brno
Přijďte se k nám nezávazně
poradit na osobní konzultaci

telefon medicomclinic
Volejte
zdarma
800 CLINIC
800 254642


Praha

Spálená 14
110 00 Praha 1


Brno

Viniční 235
615 00 Brno-Židenice


Jihlava

Lékařský dům Jihlava
Havlíčkova 34a
586 01 Jihlava

Ústí nad Labem

Poliklinika Stříbrníky
(pod poštou)
Stříbrnická 3034/10
400 11 Ústí nad Labem
Plastická chirurgie MEDICOM Clinic, a.s. © 2004-2016 | Publikování nebo další šíření obsahu stránek Medicomvip.cz je bez písemného souhlasu společnosti MEDICOM Clinic, a.s. zakázáno. | FOREGROUND
Top