Hledat:
hledat google plus instagram facebook EN DE FR
telefon medicomclinic
Volejte
zdarma
800 CLINIC
800 254642

Tumescentní liposukce

Tumescentní liposukce je moderní a bezbolestnou technikou permanentního odstranění nahromaděného podkožního tuku z těch oblastí, z nichž tukové polštáře nelze odstranit ani cvičením, ani dietami. MEDICOM Clinic nabízí tumescentní liposukce nejen břicha, bokůpodbradku a hýždí, ale i např. kolen, paží, stehen a zad. U mužů se velké oblibě těší také liposukce prsou. Tumescentní liposukce jedné problematické partie se provádí zpravidla v lokální anestezii - tzn. ambulantně bez nutnosti narkózy a hospitalizace. Více anatomických oblastí lze upravit v narkóze s jednodenní hospitalizací.

Proč v MEDICOM Clinic

1
Odborníci na liposukce
Již 10 let jsme největšími odborníky na liposukce. Provedli jsme jich více než 8000.

4
Lékaři na telefonu – Naši lékaři jsou vám k dispozici osobně nebo telefonicky kdykoliv je potřebujete.
2
Kvalitní přístroje – Liposukce provádíme jen těmi nejkvalitnějšími přístroji, mezi které patří také světově uznávaný liposukční přístroj VASER Lipo®.
5
Odvoz domů zdarma – Po zákroku vás odvezeme domů zdarma v rámci Prahy, Brna, Jihlavy a Ústí nad Labem.
3
Konzultace zdarma – Odborná a nezávazná konzultace liposukce je na naší klinice zdarma.

Přijďte se k nám nezávazně poradit na osobní konzultaci

telefon medicomclinic
Volejte
zdarma
800 CLINIC
800 254642

Bližší informace

O zákrokuPokyny před a po

Bližší informace o zákroku

Tumescentní liposukce je moderní a bezbolestnou technikou permanentního odstranění nahromaděného podkožního tuku z těch oblastí, z nichž tukové polštáře nelze odstranit ani cvičením, ani dietami. MEDICOM Clinic nabízí tumescentní liposukce nejen břicha, bokůpodbradku a hýždí, ale i např. kolen, paží, stehen a zad. U mužů se velké oblibě těší také liposukce prsou. Tumescentní liposukce jedné problematické partie se provádí zpravidla v lokální anestezii - tzn. ambulantně bez nutnosti narkózy a hospitalizace. Více anatomických oblastí lze upravit v narkóze s jednodenní hospitalizací.

Co je tumescentní liposukce?

Slovo tumescence vychází z latinského slova tumescere (nadouvat, nabobtnat) a znamená, že se při liposukci napustí vybrané oblasti velkým objemem speciálního roztoku s příměsí lokálního anestetika (látka k místnímu znecitlivění) a dalších přísad. Tumescentní liposukce je tak absolutně bezbolestná. V anglosaské literatuře se tomuto typu liposukce říká někdy lipostrukturace a znamená to, že plastický chirurg je zde jakýmsi sochařem, modelujícím tělo za použití pouze místní anestezie a využívajícím velmi jemných operačních technik a nástrojů. Jak může liposukce pomoci, se můžete přesvědčit v galerii „před a po“.

Rychlá a komfortní tumescentní liposukce

Liposukce provedená s pomocí ultrajemných kanyl je komfortnější, šetrnější a bezpečnější, než dříve rozšířená klasická metoda liposukce.

Tumescentní, neboli zdokonalená mechanická liposukce, se stala v posledních letech nejčastěji používanou metodou provádění liposukce ve Spojených státech amerických i v západní Evropě a současně je tumescentí liposukce nejčastěji prováděným esteticko-chirurgickým zákrokem. Stále oblíbenější je také liposukce u mužů, kteří se chtějí zbavit tukových polštářů stejně jako ženy. Tumescentní liposukce provádíme v Praze a v Brně.

Přejete si výraznější výsledek nebo chcete usnadnit rekonvalescenci po liposukci? Doporučujeme metodu LPG lipomasáže, která vám napomůže k ještě viditelnějšímu vypnutí kůže a navíc urychlí proces hojení.

Před zákrokem

Liposukci je možné provést v požadovaném rozsahu pouze u klientů v dobrém zdravotním stavu po kompletním předoperačním vyšetření. Cílem předoperačního vyšetření je potřeba vyloučit možné komplikace.

Předoperační vyšetření

 • U liposukcí v lokální anestezii stačí většinou základní biochemické vyšetření krve. Ostatní vyšetření jsou prováděna pouze výjimečně.
 • Pokud se provádí liposukce v celkové anestezii, je nutné ještě EKG a chemické a sedimentační vyšetření moče.
 • Základní biochemické vyšetření krve - glukóza, jaterní testy, natrium, kalium, urea, kreatinin, CRP, krevní obraz, sedimentace, Quick, APTT (testy na krvácivost a srážlivost krve), u onemocnění srdce, cév nebo u vysokého krevního tlaku je nutné i EKG.
 • Komplexní interní předoperační vyšetření a vyjádření ošetřujícího lékaře je nutné u klientů se závažnějšími tělesnými a duševními chorobami. Výsledky vyšetření zhodnotí náš lékař několik dní před plánovaným výkonem. Výsledky můžete zaslat poštou, emailem, faxem nebo doručit osobně na recepci. Výsledky nesmí být starší než 14 dní.

Léky

 • Týden před výkonem neužívejte preparáty obsahující kumariny (Warfarin), kyselinu acetylosalicylovou (Aspirin, Anopyrin, Godasal, Thomapyrin, apod.), ibuprofen (Ibalgin, Brufen), naproxen (Nalgesin), vitamin E, ani žádné jiné nebo kombinované léky, které tyto látky obsahují. Tyto léky mají vliv na srážlivost krve a mohou vést ke zvýšenému krvácení při a po zákroku. Jako alternativu při bolestech možno zvolit například paracetamol (Paralen, Panadol), při větší bolesti tramadol (Tramal) apod.
 • Alespoň 4 dny před výkonem v lokální nebo celkové anestezii neužívejte chlorpromazin, cimetidin, propranolol, pethidin, chinidin, disopyramid, amitriptylin, imipramin a nortriptylin (Amitriptyline, apod.) a adrenalin nebo podobné látky ve větších množstvích (Sanorin, Olynth, Efedrin apod). O přerušení předepsané léčby z důvodu plastické operace se poraďte se svým lékařem.

Před zákrokem

 • Dva dny před zákrokem nejezte těžká, nadýmavá jídla nebo jídla s velkým obsahem vlákniny (velká množství ovoce nebo zeleniny, zelí, luštěniny, müsli apod.) a vypijte alespoň 2 l vody. Upozorňujeme na nutnost vyloučit konzumaci alkoholu, cigaret a kofeinu 48 hod. před a alespoň 24 hod. po zákroku.

V den zákroku

 • V den zákroku doporučujeme při sprchování použít běžně dostupné sprchové gely a šampon. Po ranní hygieně nepoužívejte v místě, kde bude provedena liposukce, parfémy, krémy, masti, tělová mléka ani oleje. K zákroku se dostavte bez make-upu a bez nalíčení. Odložte šperky a piercing (pokud je to možné). Před operacemi v narkóze nepoužívejte neprůhledné laky - gely na nehty (alespoň jeden prst na levé ruce odlakujte nebo zbavte umělého nehtu). Cenné předměty ponechte doma nebo uložte do trezoru na recepci. V den výkonu je vhodné si obléci dostatečně volný a pohodlný oděv na cestu domů. Prádlo a přezůvky k liposukci jsou připraveny na klinice. Všechny léky, které pravidelně užíváte, vezměte s sebou na zákrok. Výhodné je opatřit si domů na matraci nepropustnou podložku, aby nedošlo k jejímu znečištění tekutinami vytékajícími z operačních ranek. Akutní onemocnění (angína, chřipka, zánět zubu, hnisavý zánět kůže apod.) jsou kontraindikacemi, při kterých nemůže být liposukce provedena. V den zákroku můžete jíst lehká jídla, abyste nepociťoval/a pocit hladu.

V rámci Prahy a Brna zajišťuje klinika odvoz domů po zákroku zdarma. Ostatní klienty prosíme o zajištění vlastní dopravy.

Po zákroku

Následně po tumescentní liposukci budete v rámci Prahy zdarma odvezen(a) smluvní taxislužbou domu.

Doporučujeme:

Klienti, kteří podstoupí liposukci, mohou pro lepší efekt vypnutí kůže zvolit také metodu LPG lipomasáže. Tato bezbolestná metoda v těle nastartuje přirozené odbourávání tuků, detoxikuje organizmus a pomáhá v procesu hojení. Díky lipomasáži se tedy budete cítit lépe a výsledky liposukce budou zřetelnější.

Elastické prádlo :

 • ihned po liposukci Vám oblečeme elastické kompresivní prádlo, šité na míru, které svým tlakem a pružností, s níž přiléhá na tělo, urychlí drenáž (odtok) zbytkové tumescenční tekutiny po výkonu z kožních ranek
 • mějte na paměti, že toto prádlo se nesmí svléci 24 hodin od skončení liposukce, poté je možno se krátce osprchovat, prádlo vyprat a opět si ho obléci
 • kompresivní prádlo se doporučuje nosit 24 hodin denně po dobu nejméně 2 - 4 týdnů dle pokynů ošetřujícího lékaře
 • při prvním svlékání prádla seďte nebo ležte, protože po uvolnění komprese může dojít k mdlobám v důsledku náhlých přesunů tělesných tekutin
 • pokud se operovaná oblast hojí ideálně, je možné 3. - 4. týden prádlo nosit již jen 8 až 10 hodin denně, a to spíš přes den, při vykonávání běžných denních aktivit, na noc lze prádlo odložit

Denní aktivity :

 • bezprostředně po výkonu po návratu domů je vhodné vzít první dávku léků proti bolestem a zůstat v klidu na lůžku, později po několika hodinách je možná kratší procházka
 • 1. den po výkonu je možné vykonávat běžné denní aktivity jako je chůze, řízení auta apod.
 • 3. a 4. den po liposukci lze již organismus zatížit prakticky bez omezení normální každodenní činností
 • těžší tělesnou zátěž jako je jogging, tenis a cvičení v posilovně, aerobic atd. je možno začít jeden měsíc po výkonu s tím, že doporučujeme denní dávky cvičení postupně zvyšovat
 • úměrně k rozsahu provedeného operačního výkonu je předpokládaný návrat do zaměstnání možný přibližně 3. den po výkonu. Druhý den doporučujeme pobyt doma

Péče o kožní ranky :

 • 24 - 48 hodin a v některých případech až celý týden dochází z malých kožních ranek, kterými byl tuk kanylami odsáván, k vytékání čiré tekutiny s příměsí krve (jedná se zpočátku z velké části o tumescenční tekutinu), i když část tekutiny byla již odsáta v průběhu výkonu a část se vstřebala do krevního řečiště, lze říci, že čím více tekutiny vyteče, tím je hojení příznivější a tvorba modřin menší
 • ranky jsou po výkonu opatřeny náplasťovým stehem (Steri strip) a přelepeny sterilní gázou, po 24 hodinách, při prvním svléknutí prádla, je třeba gázové čtverečky opatrně odlepit, avšak náplasťový steh ponechat alespoň 7 dní, uvolní-li se tento náplasťový steh, je klient vybaven náhradními stehy, jimiž si pak ranku přelepí sám
 • nedoporučuje se ránu přelepit rychloobvazem, brání totiž odtoku tumescenční tekutiny a hojení je tím negativně ovlivněno

Pooperační bolest:

 • mírné bolesti se začnou po výkonu objevovat asi za 4-5 hodin po jeho ukončení a dosahují maxima 24 hodin po výkonu a pak rychle ubývají
 • bolest je však vnímána zcela individuálně a závisí na prahu bolesti, který je různý, aktuálním emotivním stavu apod., a proto někteří klienti nemají bolesti vůbec a někteří si stěžují na středně silné bolesti až po dobu jednoho týdne po výkonu
 • z analgetik (prostředků k tišení bolesti) doporučujeme po výkonu paracetamol (Paralen) 1 g, tj. 2 tablety po 500 mg 4 x denně po 6 hodinách nebo nimesulidum (Aulin) 500 mg 2x denně, v kombinaci s dihydrocodein-em (DHC continus) 30 až 60 mg po 12h

Tvorba modřin :

 • po tumescentní liposukci se můžou zcela individuálně tvořit pooperační podkožní hematomy tzv.modřiny přetrvávající v některých případech až 14 dní
 • po liposukci břicha se mohou objevit modřiny kolem pupku nebo stéci do oblasti přirození, u žen, které podstoupily gynekologickou operaci nebo císařský řez se mohou modřiny objevit nad jizvou po zákroku, na bocích je tvorba modřin zcela minimální, na zevních stehnech je výskyt modřin častější a postihuje zpravidla celou oblast
 • pravidelně se tvoří modřiny v oblasti kolen a kotníků
 • modřiny lze po výkonu ošetřit heparin-gelem ve spreji ViaTromb (fa. Medicom International) nebo krémy kombinujícími heparin s protizánětlivou složkou
 • velmi dobré výsledky u léčby pooperačních otoků a hojení jsou u enzymatických preparátů (Wobenzym, Phlogenzym). Užívání dle pokynů lékaře.

Léky :

 • neužívejte ještě asi týden léky obsahující ibuprofen (např.Brufen, Ibalgin, Nurofen), kyselinu acetylosalicilovou (Aspirin) a gingko, včetně jejich kombinací s jinými látkami, mohlo by dojít ke krvácení a zvýšené tvorbě modřin

Koupání :

 • doporučujeme se týden po výkonu jen sprchovat, koupání ve vaně je vhodné až po zhojení kožních ranek, což je asi za týden
 • po sprchování, kdy jsou kožní ranky vlhké je doporučujeme jemně osušit a poté aplikovat antibiotický zásyp nebo sprej
 • nedoporučujeme koupání v bazénu, jacuzzi či v moři do doby, než jsou ranky zcela zhojeny a uzavřeny

Dietní opatření :

 • pijte po výkonu dostatečné množství vody, ovocných džusů nebo iontových nápojů, obzvláště v případě, že z ranek ještě vytéká tekutina
 • bezprostředně několik hodin, nejlépe až dva dny po výkonu prosím nepijte alkoholické nápoje a nekuřte
 • omezte rovněž solení a slaná jídla (uzeniny, tvrdé sýry, sušenky, chipsy!!!, čínská jídla, instantní pokrmy apod.), snížíte tím tvorbu otoků

Hojení:

 • asi 14 dní po výkonu, kdy se začnou postupně hojit a vstřebávat podkožní modřiny a otoky, dojde k zatuhnutí v místech, kde byla tuková tkáň odsáta, a mohou se vytvořit tuhé „boule“ a nerovnosti, které přetrvávají 2 - 3 měsíce (mimořádně i déle než 6 měsíců) a představují další fázi hojení, kdy se tělo snaží zpětně zafixovat uvolněnou kůži. Do oblastí, odkud byla odsáta tuková tkáň, vrůstá vazivová tkáň, která se po několika měsících, když je hojení již téměř u konce, začne vstřebávat . V této fázi doporučujeme na oblast, kde byla provedena liposukce, přikládat vlažné obklady asi na 20 minut denně a kůži se zatvrdlým podkožím přiměřeně silným tlakem masírovat válečkováním až 6x denně 10 minut po dobu několika měsíců až půl roku
 • alternativní možností jsou speciální lymfatické masáže, cílené na ošetřenou oblast, které pomohou urychlit hojení a vstřebávání zatvrdlin, nebo ultrazvukové ošetření liposukcí ošetřené oblasti. V rámci domácí péče je dobré si odsátou oblast válečkovat vždy pohybem směrem k srdci
 • Válečkovat lze začít již druhý týden od zákroku
 • Přetrvávají-li ony „ boule „ či zatvrdliny déle než 1 rok, pak je velmi pravděpodobné, že se v místě vytvořila tuhá vazivová jizva, kterou je pak třeba v druhé době v místní anestesii rozrušit
 • Oblasti s celulitidou se po liposukci mohou mírně zlepšit, avšak, jak již bylo řečeno, není tato metoda tumescentní liposukce metodou k odstranění celulitidy

Možné komplikace :

 • Po provedení tumescentní liposukce se mohou objevit kožní nepravidelnosti, otoky, zatuhnutí a „ boule „, které se ve většině případů časem vstřebají , mnohdy díky pravidelné masáži. Zůstanou-li však déle než 6 měsíců, pak je nutno rozlišit, zda jsou způsobeny místním nahromaděním ne zcela odstraněné tukové tkáně, či zda se jedná o jizvení. Tyto oblasti jsou pak, po dohodě s lékařem, předmětem opravy, která je na našem pracovišti prováděna v oprávněných případech zcela zdarma
 • infekční komplikace se objevují po liposukci velmi zřídka, v případě, že se objeví, pak je nutná celková léčba antibiotiky a eventuální chirurgická drenáž či punkce postižené oblasti. Vzhledem k preventivní dávce antibiotik během zákroku, přísné operační desinfekci a sterilitě je ale tato komplikace téměř vyloučena
 • pocit zvýšené nebo naopak snížené citlivosti může v oblasti ošetřené tumescentní liposukcí přetrvávat i měsíce
 • vznik seromu, což je nahromadění tekutiny v určité drobné oblasti je řídký, ale dojde-li k němu, vyžaduje punkci s odsátím přebytečné tkáňové tekutiny, která vznikla nejspíše na základě vstřebávající se a hojící se modřiny (punkce je bezbolestná, provádí se tenkou injekční jehlou )
 • velké jizvení je spíše nepravděpodobné s ohledem na několikamilimetrové řezné ranky. U klientů, jimž se rány hojí tzv. keloidem, je i v tomto případě vznik keloidní jizvy možný, zde pak doporučujeme použít silikonovou mast či silikonový obvaz místně
 • jizvičky mohou někdy zpigmentovat (zhnědnout), nedoporučuje se v době bezprostředně po výkonu vystavovat je slunečnímu záření nebo soláriu
 • prvních 24 - 48 hodin po výkonu se může objevit stav závratí, zejména při změně polohy těla (při rychlém vstávání z postele, při prvním odkládání kompresivního prádla)

Kontroly :

 • kontroly u lékaře jsou po liposukci vhodné od 48 hodin do jednoho týdne po výkonu, poté za 1 měsíc, za 3 měsíce a za půl roku
 • máte-li jakékoliv pochybnosti, otázky či nejasnosti neváhejte se u nás poradit
 • je třeba mít na paměti, že otok po liposukci může přetrvávat 6 týdnů, zřídka i do 6 měsíců po výkonu

Pokračujte dále na webu – přečtěte si důležité informace, co dělat před provedením zákroku a další informace o liposukci.

Rozhodli jste se pro plastickou operaci? Chcete, aby vzhled jizvičky byl co nejlepší? Chcete urychlit vstřebávání otoků a podpořit nekomplikované hojení?

Připravujeme

Tým lékařů

Michal Puls
Primář kliniky MEDICOM Clinic
Plastický chirurg
Působnost: Praha
Peter Ondrejka
Vedoucí lékař kliniky v Praze
Plastický chirurg
Působnost: Praha
Petr Pachman
Vedoucí lékař kliniky v Brně a Jihlavě
Plastický chirurg
Působnost: Brno, Jihlava
Pavel Horyna
Vedoucí lékař kliniky v Ústí nad Labem
Plastický chirurg
Působnost: Praha, Ústí nad Labem
Prof. MUDr. Pavel Brychta, CSc.
Plastický chirurg
Působnost: Brno
MUDr. Radek Lhotský
Plastický chirurg
Působnost: Brno
MUDr. Markéta Majerová
Vedoucí lékařka korektivní dermatologie
Působnost: Praha
MUDr. Katarína Třísková
Korektivní dermatolog
Působnost: Praha
Eva Harapátová
Korektivní dermatolog
Působnost: Praha
MUDr. Martina Neradová Richterová
Korektivní dermatolog
Působnost: Brno, Jihlava
Milada Franců
Plastický chirurg
Působnost: Brno
Josef Kulhánek
Plastický chirurg
Působnost: Praha
Lubomír Šmuk
Vedoucí anesteziolog
Působnost: Praha
Zdeněk Brodecký
Anesteziolog
Působnost: Brno
Přijďte se k nám nezávazně
poradit na osobní konzultaci

telefon medicomclinic
Volejte
zdarma
800 CLINIC
800 254642


Praha

Spálená 14
110 00 Praha 1


Brno

Viniční 235
615 00 Brno-Židenice


Jihlava

Lékařský dům Jihlava
Havlíčkova 34a
586 01 Jihlava

Ústí nad Labem

Poliklinika Stříbrníky
(pod poštou)
Stříbrnická 3034/10
400 11 Ústí nad Labem
Plastická chirurgie MEDICOM Clinic, a.s. © 2004-2016 | Publikování nebo další šíření obsahu stránek Medicomvip.cz je bez písemného souhlasu společnosti MEDICOM Clinic, a.s. zakázáno. | FOREGROUND
  Top